Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali saopštio je danas da je delegacija Međunarodnog monetarnog fonda, predvođena šefom Misije Donalom Mekgetiganom, završila četvrtu i poslednju reviziju aktuelnog stend-baj aranžmana koji Srbija ima sa tom finansijskom institucijom.
Mali je istakao da je tom prilikom postignut dogovor o tome da će biti sklopljen novi aranžman Instrument za koordinaciju politika (PCI), koji će biti nefinansijskog karaktera i koji će trajati do kraja 2027. godine.
Nakon intenzivnih razgovora sa predstavnicima MMF-a u protekle dve nedelje, završena je i poslednja revizija aktuelnog aranžmana, a predstavnici Misije su pohvalili naš privredni rast i visoku zaposlenost, inflaciju koja nastavlja da se smanjuje, te javni dug koji je pod kontrolom, preneo je on.
Prema njegovim rečima, predstavnici Misije su posebno pohvalili i to što smo, zahvaljujući naporima u proteklom periodu, uspeli da dobijemo investicioni rejting od agencije S&P.
Prvi potpredsednik Vlade je dodao da su predstavnici MMF-a naveli da su naši makroekonomski pokazatelji impresivni, te da za ovu godinu projektuju rast od 3,9 odsto, a za naredne godine predviđaju da će privreda rasti preko četiri odsto.
On je ponovio da je dobra vest to da smo uspeli da postignemo dogovor o novom aranžmanu, koji će biti nefinansijskog karaktera i koji će trajati naredne tri godine, odnosno tokom velikog investicionog ciklusa koji nas očekuje do održavanja specijalizovane izložbe Ekspo 2027. godine.
Mnogo ćemo ulagati u kapitalne projekte u predstojećem periodu, što će doprineti našem privrednom rastu, ali moramo da budemo fiskalno odgovorni, tako da smo se saglasili da će to svakako biti jedan od ciljeva, istakao je Mali.
Novi aranžman je, kako je ocenio, jasan signal investitorima, koji u sve većem broju dolaze u našu zemlju, da je Srbija posvećena ubrzanom rastu, razvoju, modernizaciji, a uz očuvanje makroekonomske stabilnosti.
Prema njegovim rečima, to je politika koju sprovodimo već godinama unazad i koja za rezultat ima dobijanje investicionog kreditnog rejtinga po prvi put u našoj istoriji.
Nastavak strukturnih reformi, kao i posvećenost ostvarivanju ciljeva koji su deo novog aranžmana sa MMF-om, najbolja su garancija da od te politike u budućnosti nećemo odustati, poručio je Mali.
On je precizirao da su ciljevi, između ostalog, sledeći – Srbija se obavezuje na to da će usvojiti budžet kojim se projektuje fiskalni deficit od najviše tri odsto BDP-a 2025. godine, u skladu sa dogovorom tokom misije.
Takođe, kako je dodao, novi aranžman predviđa da će Srbija utvrditi i objaviti sveobuhvatnu analizu svog penzijskog sistema, te da će biti urađena i analiza o strukturi plata i zaposlenosti u institucijama opšte države koje su obuhvaćene registrom Iskra, a u skladu sa tim će biti napravljen i izveštaj.
Prvi potpredsednik Vlade je dodao da se u aranžmanu navodi i da će biti održavani baferi likvidnosti, i predočio da novi aranžman treba da doprinese i reformama kada je reč o upravljanju državnim preduzećima, uključujući energetski sektor.
On je, kada je reč o prethodnom stend-baj aranžmanu, rekao da je zadovoljan jer su ispunjeni reformski ciljevi koji su njime bili obuhvaćeni.
Naime, kako je podsetio, usvojen je akcioni plan kako bi srednjoročno planiranje budžeta bilo efikasnije i obavezujuće, proširen je centralni elektronski registar zarada i zapošljavanja ISKRA za sektor obrazovanja, a usvojen je i novi zakon o upravljanju preduzećima u državnom vlasništvu kako bi se ta preduzeća učinila efikasnijim.
Takođe, važni ciljevi su usvojeni i u sektoru energetike, kao što je plan investicija za energetski sektor, usvojen je Plan restrukturiranja EPS-a, EPS je usvojio novu metodologiju za određivanje cene snabdevanja električnom energijom za neregulisani sektor, usvojena je nova metodologija za obračun cene gasa, precizirao je Mali.
On je iskazao zahvalnost predstavnicima MMF-a na konstruktivnim razgovorima i spremnosti da nastave saradnju sa Srbijom.
Prvi potpredsednik Vlade će krajem oktobra boraviti u Vašingtonu na godišnjoj skupštini Međunarodnog monetarnog fonda i grupacije Svetske banke, gde će imati sastanke sa najvišim predstavnicima ove međunarodne finansijske institucije.